Članice našeg Stručnog žirija koje su činile predstavnice Uhvati film Novi Sad: Iva Plemić Divjak (filmska i festivalska producentkinja), Tatjana Stojšić Petković, (psihološkinja), Suzana Ristanić (psihološkinja i aktivistkinja), predstavnica Banjalučkog Uhvati film-a Monika Bilbija (filmska i TV kritičarka) i Helga Paškvan- koordinatorka Uhvati film Rijeka, imale su nimalo lak zadatak da od sjajnih 29 filmova izaberu najbolje. Zbog toga su ove godine nagradile čak 13 filmova.
Ove godine, dva filma su dobila nagradu za najbolji film festivala.
NAJBOLJI FILM (GRAND PRIX FESTIVALA
best FILM (GRAND PRIX FESTIVAL)
My Eyes Are Up Here United Kingdom Nathan Morris
Film čiji su kvalitet prepoznali najveći svetski festivali, koji originalnim scenarijom i izvrsnom karakterizacijom lika protagonistkinje uobličava, potencira sve aktivističke postulate ovog festivala.
NAJBOLJI FILM (GRAND PRIX FESTIVALA
best FILM (GRAND PRIX FESTIVAL)
Safe as Houses Ireland Mia Mullarkey
Film koji kompleksno režiranim paralelnim narativnim tokovima i dramskim intenzitetom koji se progresivno pojačava do u nedogled prikazuje suštinu i moć prijateljske ljubavi.
NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM/best documentary
Santi Argentina Mario Capetillo Torres
Za film koji menja perspektivu publike i pokazuje Santija – posvećenog trenera, brižnog brata i super drugara kojeg želite da imate.
nagrada za najbolji kratki film/Best short
Leo Iran Moein Rooholamini
Za film koji na veoma efektan način ispunjava potencijale kratkometražne forme, film koji je nažalost aktuelan, jer svojom tematikom na bolan i izuzetno ubedljiv način odražava svakodnevicu ogromnog broja dece u izbegličkim kampovima.
najbolji sportski dokumentarac
Best sport documentary
My Iceland on a pedal Italy Andrea Baglio
Za film koji fantastično dočarava nadljudske mentalne i fizičke napore koje jedan vrhunski atleta ulaže u svoj poduhvat, prevazilazeći pritom formalna ograničenja sportskog dokumentarca i ulazeći u domen univerzalne filozofske borbe sa sopstvenim ograničenjima.
originalnost priče/Originality of the story:
Things Unheard Of Turkey Ramazan Kılıç
Za film koji nam raskošnim izvedbenim sredsvima i još raskošnijom maštom, dočarava ljubav jedne devojčice prema svojoj baki; Ljubav koja je tolika da daje glas i onima koji ga nemaju.
najbolji studentski film/Best student film
Living life to the fullest Croatia Leila Elhoweris
Za film koji ruši stereotipe o životu i ambicijama osoba sa invaliditetom, nepogrešivo birajući svog protagonistu i portretišući ga sukladno njegovom karakteru – direktno, beskompromisno i bez ružičastih naočara.
NAJBOLJI ANIMIRANI FILM/best animated film
Lo stretto indispensabile- The bare necessities Italy Sergio Visinoni
Za genijalan animirani putopis koji nam kreativnim sredstvima, od kojih posebno izdvajamo kompleksan dizajn zvuka, predstavlja pohvalu roditeljske ljubavi i razumevanja. Nežan i važan film.
najbolji scenario i glumačke izvedbe
/Best screenplay and acting performances
La Vida Entre Dos Noches – The Life Between Two Nights Spain Antonio Cuesta
Za film koji na izuzetno ubedljiv način, sukcesivno kroz film pojačava intenzitet egzistencijalnih životnih poteškoća dvojice protagonista, ali i njihovu ogromnu ljubav (kao antidot) koja se preliva sa filmskog platna.
Za najbolju kameru/Best camera:
On The Edge Austria Matteo Leonardo Sanders
Za film u kome je majstorski snimateljski rad doveo do toga da fotografija prevaziđe funkcije lokacijske informativnosti i atmosferičnosti, i da postane podjednako važan, treći protagonista.
teen-hit festivala/Festival teen-hit film
Try and Touch Ireland Nell Hensey
Žiri smatra (nada se!) da će ovako izgledati adolescentski filmovi u budućnosti: nečiji invaliditet i/ili seksualna orijentacija nisu više tema, u potpunosti prihvatamo jedni druge i bavimo se odvažnošću i iskrenošću u ljubavi kao dominantnom temom.
najbolja egzistencijalistička promena perspektive
Best existentialist change of perspective
Grace United Kingdom Luke Bradford
Grace u ovom filmu izgovara da dan kada je doživela nesreću ne smatra danom kada je postala osoba sa invaliditetom, već danom kada je nekome spasla život. Ovaj namerni, suštinski pomeraj perspektive protagonistkinje je članice žirija duboko impresionirao i imamo potrebu da ga istaknemo.
kompleksnost ženskog lika i izvedba
Female character's complexity and performance
The blooming France Audrey Sangla
Film koji izuzetno vešto dočarava multisektorsku nametnutu izopštenost, otuđenje, diskriminaciju kroz kompleksno napisan i sjajno odglumljen ženski lik.