- Marijana Ramić
- Maja Tomić
Publika je pogledala premijerno 25 kratkometražnih filmova iz 18 država sveta na temu invaliditeta, koji menjaju perspektive, ali i prikazuju univerzalne teme ljubavi, podrške, solidarnosti i borbe za ljudska prava.
Uhvati film šampion pristupačnosti!
Ovo je prvo inkluzivno izdanje nekog filmskog festivala u Srbiji, jer je po prvi put u bioskopskoj sali bilo omogućeno svima da ravnopravno prate filmske projekcije i učestvuju u diskusiji. Svi filmovi su audio-opisani i sinhronizovani na srpski – ovaj vid doživljaja filmova bio je dostupan putem posebnog sistema slušalica slepim i slabovidim osobama, ali i drugima koji su želeli da prate filmove na ovaj način.
Svi govorni segmenti prevodili su se na srpski znakovni jezik, a filmovi su i opisno titlovani na srpski jezik, čime je događaj pristupačan i Gluvim i nagluvim osobama. Bioskop Kulturnog centra Novog Sada, gde se održava Festival, ima ulaz u ravni i toalet za osobe sa invaliditetom i time je pristupačan i osobama sa motoričkim invaliditetom.
Festival je svečano otvoren projekcijom nagrađenih prošlogodišnjih filmova.
Uključi perspektivu žena sa invaliditetom!
Drugi dan 22. Uhvati filma obeležili su filmovi o snažnim ženama, porodičnim odnosima, ljubavi prema životu i prihvatanju. Posetioci su komentarisali da filmovi prikazuju snagu žena da se izbore pred preprekama, ali i da govore o stvarnost, koja nekad zna da bude surova. Posebno su istakli film „Odbačeni“ koji prikazuje tabu temu u društvu – abortuse koji se dešavaju usled sumnje na postojanje invaliditeta ploda, ali i emotivni film „Tini“ o ženi sa daun sindromom koja boluje od raka.
Nakon projekcije, održana je i tribina „Pravo na uključivanje“, gde su gošće Svjetlana Timotić Iz kruga Vojvodina i Milesa Milinković, aktivistkinja i teoretičarka invalidnosti, govorile o uključivanju perspektiva žena sa invaliditetom u organizacije civilnog društvu. One su istakle da su aktivnosti organizacija civilnog društva i dalje vrlo nepristupačne i da članovi i članice tih organizacija nisu dovoljno edukovani o specifičnosti položaja žena sa invaliditetom. Pitanje pristupačnosti je pitanje poštovanja ljudskih prava, a organizacije civilnog društva imaju veću odgovornost ne samo da ljudska prava poštuju, već i zagovaraju. Ovaj segment Festivala podržala je Rekonstrukcija ženski fond!
U borbi protiv ejdžizma!
Trećeg dana Uhvati filma, publika je uživala u filmovima o važnosti podrške i solidarnosti. Publici se najviše dopao film „Anđeli“ koji govori o invaliditetu, ali i socijalnoj nepravdi, ratu i siromaštvu i otvara složena pitanja potlačenosti i višestruke diskriminacije. Oduševio ih je i film „O prijateljstvu i biciklima“ u kojem su glavni akteri deca i koji prikazuje vršnjačko nasilje, ali i kako želje mogu da se ostvare kad se udružimo i verujemo u sebe. Zaključili smo da su svi filmove pokazali kako podrška može da pomogne ne samo da u nečemu istrajemo, već i da prihvatimo sami sebe.
Nakon projekcije organizovana je tribina „Pravo na starost“ u kojoj se diskutovalo o ejdžizmu i ljudskim pravima starijih osoba sa invaliditetom. Gošće bile: Branka Bajić Jovanov, glumica i dramska pedagoškinja, Nataša Todorović Crveni krst Srbije, Slavica Stracenski i Svetlana Selaković, glumice predstave Probuđene! Nataša je navela primere institucionalnog nasilja starijih osoba sa invaliditetom i istakla da su nam potrebne sistemske promene, a pogotovo treba imati u vidu starije osobe koje su višestruko marginalizovane. Branka je govorila o pozorišnom projektu u kojem učestvuju starije osobe i istakla da umetnost ima moć da aktivira, podstakne i prikaže diskriminaciju. Navela je da je jedan deo predstave koji je kreiran na osnovu ličnih iskustva starijih osoba, govori o realnim problemima koje se susreću starije osobe sa invaliditetom u institicijama.
Svetlana i Slavica su istakle da je za njih lično bilo jako važno što su učestvovale u umetničkom projektu koji im je pružio priliku ne samo da govore o svojim problemima, već i da čuju tuđa iskustva i budu jedni drugima podrška.
Inkluzivna umetnost nije utopija!
Filmovi o važnosti prava na komunikaciju, o muzici i umetnosti, obeležili su četvrti dan Uhvati film festivala. Publika je u filmu „Zabranjen jezik budućnosti“ saznala da je znakovni jezik bio zabranjen u nekim školama u svetu, a direktno od nekih posetilaca dobili smo informaciju da je bio zabranjen i u bivšoj Jugoslaviji, jer se očekivalo od Gluvih osoba da se one prilkagođavaju i uče govorni jezik. Posebno zanimljivi bili su filmovi koji prikazuju sponu muzike i Gluvih osoba, a publika je komentarisala da bi voleli da tako nešto češće vide i u Srbiji. Film „Sin sunca“ duboko je dirnuo temom, jer govori o tužnoj realnosti da se često osobe sa invaliditetom smatraju nedovoljno sposobnim da donesu sopstvene odluke i tretiraju kao večna deca.
Gost tribine „Pravo na umetnost“ nakon projekcije bio je glumac, Marko Potkonjak iz Plavog pozorišta, koji je govorio o inkluzivnoj umetnosti i pristupačnosti kulturnih dešavanja. On je objasnio inkluzivnu praksu svog pozorišta i naveo da je važno uključiti osobe sa invaliditetom u procese obezbeđivanja pristupačnosti. Još jednom, Marko i organizatori Festivala ponovili su da je pristupačnost poštovanje ljudskih prava, a ne nečija lična humanost, iako iza pristupačnosti treba da stoji razumevanje, empatija i solidarnost.
Pravo na sve nas!
Poslednjeg dana Festivala, uživali smo u sjajnim dokumentarnim, igranim i animiranim filmovima. Publiku je oduševio film „Disleksija i ja“, koji nas je na zanimljiv način edukovao o disleksiji. Posebnu pažnju privukao je i film „Endi i Kaliopa“ o usvajanja dece sa invaliditetom. Animirani film „Ruke gore“, na izgled lepršav filmić, otvora ozbiljno pitanje budućnosti i samostalnosti osoba sa intelektualnim invaliditetom.
Nakon projekcije, održana je tribina „Pravo na festival“ na kojoj smo učestvovali svi i govorili o važnosti pristupačnih kulturnih događaja, o važnosti Uhvati filma za lokalnu zajednicu, o želji da Uhvati film bude za sve sigurno mesto za dijalog, izražavanje utisaka i emocija i pokretanje promena.
Sa 22. Međunarodnog filmskog festivala „Uhvati film“ publika i učesnici poručili su: svi imamo pravo na Uhvati film i pravo da živimo dostojanstveno, ravnopravno i ispunjeno!
Na samom kraju, proglašeni su i ovogodišnji nagrađeni filmovi. Članice ovogodišnjeg žirija, Iva Plemić Divjak, Tatjana Stojšić Petković, Suzana Ristanic (Novi Sad) i Helga Paškvan (Rijeka) nagradile su šest filmova. Spisak nagrada sa obrazloženjem žirija, možete pročitati OVDE.
Realizaciju i pristupačnost 22. Međunarodnog filmskog festivala Uhvati podržali: Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Ministarstvo kulture i informisanja, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Erste banka. Prijatelji Festivala: Kulturni centar Novog Sada i Savez slepih Srbije.