- Marijana Ramić
- Marijana Ramić
Ejblizam je (ableism) svako obezvređivanje i diskriminacija po osnovu pretpostavljene sposobnosti!, još jednom smo ponovili na edukaciji sa budućim novinarima na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. U okviru predmeta Izveštavanje o drugome, održali smo radionicu o diskriminaciji osoba sa invaliditetom u kontekstu diskriminatorskih praksi koje dovode do pojave ejblizma.
Sa studentima/kinjama smo prvo pogledali filmove iz arhive Uhvati film festivala, a zatim na osnovu primera iz filmova, prepoznavali diskriminaciju osoba sa invaliditetom, kao i uticaj militarizma, fašizma, patrijarhata i ejdžizma na poimanje invaliditeta.
Filmovi "Sapun" i "Oslobođenje" ostavili snažne utiske
Svi filmovi su ostavili snažne utiske. Film „Sapun“ koji govori o ubijanju osoba sa invaliditetom u nacističkoj Nemačkoj, koje se dešavalo uz parolu da se time društvo oslobađa tereta i uz opravdanje da osobe sa invaliditetom ne osećaju i nisu dostojne života – duboko je dirnulo sve prisutne. Zapitali smo se – koliko je ovo razmišljanje i danas prisutno i dovodi do diskriminatorskih praksi prema osobama sa invaliditetom? Osobe sa invaliditetom i dalje se smatraju manje vredne, sposobne, društveno korisne, a obaveza svih nas je da ove predrasude i prakse menjamo!
Pogledali smo i analizirali i film „Oslobođenje“ o gluvoj silovanoj trudnoj tinejdžerki u Poljskoj, koja sa mamom obilazi klinike kako bi izvršila abortus. Film otvara pitanje nasilja nad ženama sa invaliditetom, ali i prava na abortus. Edukatorke su istakle da je pravo na abortus neprikosnoveno, ali da se ono ne sme braniti argumentom „sprečavanja mogućnosti rođenja osoba sa invaliditetom“, jer je to onda odraz ejblizma: kreiranje sveta u kome su osobe sa invaliditetom nepoželjne!
Studentima i studentkinjama smo dali i nekoliko praktičnih saveta:
- Da uvek biraju važne društvene teme za izveštavanje,
- Da te teme obrađuju kroz istraživačke priče, ne samo kroz kratke vesti i izveštaje,
- Da pri obradi tema, priči daju kontekst i da vode računa kakav kontekst kreiraju,
- Da ne podležu senzacionalizmu i patetici,
- Da koriste ispravnu terminologiju,
- Da slobodno isprave i osobe sa invaliditetom kao sagovornike ukoliko koriste pogrešnu terminologiju i kontekste,
- Da nikad ne procenjuju nekog na osnovu pretpostavljane sposobnosti,
- Da ne zaborave i ne podcene moć medija da menjaju i kreiraju stvarnost.
Edukacije na Žurnalistici postale su već naša zajednička tradicija. Drago nam je da i smo i ove godine imali priliku da realizujemo projekat „Uhvati film – pusti predrasude“ na ovom smeru, zahvaljujući podršci Rekonstrukcije ženski fond.