- Marijana Ramić
- Otilija Velisek Braško
Žene sa invaliditetom imaju pravo na seksualnost i majčinstvo, poručili smo na edukaciji sa budućim vaspitačima/cama u Novom Sadu. U okviru predmeta Uvod u inkluziju, održali smo radionicu o diskriminaciji osoba sa invaliditetom u kontekstu diskriminatorskih praksi koje dovode do pojave ejbilizma.
Prvo smo pogledali filmove iz arhive Uhvati film festivala, a zatim govorili o diskriminaciji osoba sa invaliditetom – ejblizmu.
Pravo na sopstvene izbore
Studentima/kinjama se najviše dopao film „Ja da sam žena“ koji za temu ima reproduktivna prava žena sa invaliditetom. Film govori o mladoj ženi sa Daun sindromom koja stupa u vezu sa momkom sa Daun sindromom. Nakon toga, njena majka pronalazi sve načine da je ubedi da se sterilizuje, kako ne bi mogla da zatrudni i potencijalno rodi dete. Mama bez njene saglasnosti i pristanka zakazuje operaciju sterilizacije.
Studenti su majku okarakterisali kao lošu, a njen potez kao nedopustivim – ističući da svako ima pravo da donese informisanu sopstvenu odluku o svom telu i svom životu. Istakli su da je praksa oduzimanja reproduktivnih prava bilo koga, samo na osnovu invaliditeta, diskriminatorska i zastrašujuća.
Na edukaciji smo preispitivali i razloge za majčine stavove – zajednički smo došli do odgovora da se majčin stav zasniva na predrasudama da je invaliditet nepoželjan, da osobe sa invaliditetom zauvek ostaju deca – pa stoga nemaju pravo na odlučivanje, ali i da je njeno ponašanje pokazatelj nedovoljne podrške koju imaju roditelji osoba sa invaliditetom.
Edukatorke su istakle da je ovo važan film za buduće vaspitače – jer pokazuje da su nekad roditelji svoju decu ograničavaju – lišavaju ih određenih prava, neosnovano smatraju da nešto ne mogu, prezaštićuju ih, a da su često majke te koje ostaju same sa decom sa invaliditetom i bez podrške partnera, zbunjene su, nemaju pristup informacijama, niti sistemsku podršku. Majka i mlada žena u ovom filmu pokazuju kako dve žene postaju žrtve društva u kojima vlada ejblizam.
Budućim vaspitačima značajan je bio i film „Sapun“, koji govori o ubijanju osoba sa invaliditetom u gasnim komorama, u nacističkoj Nemačkoj. Zapitali smo se, koliko je ova praksa posmatranja invaliditeta kao nepoželjnog, kao nešto što treba iskoreniti, zapravo i danas tu – samo na jedan prikriveniji način.
Naša saradnja koja se sa Visokom vaspitačkom školom nastavila i ove godine, zahvaljujući projektu Uhvati film – pusti predrasude, koji realizujemo uz podršku Rekonstrukcija ženski fond pokazuje da zajedno o inkluziji vodimo račna od najmlađeg uzrasta i da je uticaj svih nas na decu nemerljiv. Vidimo se i naredne godine.