- Marijana Ramić Vulin
- Uhvati film Novi Sad
Inkluzije nema bez ravnopravnosti, koja podrazumeva ravnopravno uključivanje bez obzira na: invaliditet, pol, starost, rasu, veru, seksualnu orijentaciju i socijalni status!, poručili su novosadski studenti Psihologije, Pedagogije i Specijalne edukacije i rehabilitacije, sa kojima smo organizovali radionice u okviru projekta „Uhvati film – pusti predrasude“. Studentima smo puštali kratkometražne filmove sa festivala Uhvati film, a zatim edukovali o ejblizmu, fašizmu, ejdžizmu i ljudskim pravima.
Da li se šta promenilo?
Film „Sapun“ najviše je dojmio studentkinje Specijalne edukacije i rehabilitacije Medicinskog fakulteta Novi Sad, koji prikazuje ubijanje osoba sa invaliditetom u nacističkoj Nemačkoj. Akcija T4 je nacistički program eutanazije tokom kojeg su ubijane osobe koje boluju od neizlečivih naslednih bolesti i osobe sa invaliditetom, uz propagandu da su njihovi „životi nedostojni življenja” i teret društva. Studentkinje su istakle da je vrlo potresno govoriti o ovoj temi, ali i neophodno, jer se o zločinima nad osobama sa invaliditetom u fašističkim društvima ne govori dovoljno i ne pridaje im se dovoljan značaj.
Jedna od edukatorki, Milesa Milinković istakla je da mi i danas živimo fašizam i fašističke narative, jer i dalje smatramo da su osobe sa invaliditetom nepoželjne. Kao primer navela je postojanje institucija za osobe sa invaliditetom, gde su pojedine osobe sa invaliditetom skrajnute, nevidljive za društvo i sistem, a neretko doživljavaju diskriminaciju i teške oblike nasilja.
Edukacija sa budućim psiholozima/škinjama posvećena je bila i temi interpersonalnih odnosa, pre svega seksualnosti osoba sa invaliditetom, naročito žena sa invaliditetom i LGBT osoba. Kao posebnu diskriminaciju, naveli smo i da su osobe sa invaliditetom često u situaciji da moraju da brane svoje pravo na seksualnost, objašnjavajući da im neko nije brat/sestra, prijatelj/ica, rođak/a, već momak/devojka.
Koliko su predrasude jake, govore i neki slučajevi LGBT partnerskih odnosa u kojima je jedan partner/ka osoba sa invaliditetom, zbog čega ih porodice ne prihvataju. Potrebno je iznova ponoviti: osobe sa invaliditetom odrastaju i zaljubljuju se, vole, stupaju u veze ili kratkotrajne avanture i imaju seks!
Dve edukacije na Odseku za pedagogiju!
U prvoj edukaciji govorili smo o modelima invalidnosti i važnosti prihvatanja svakoga baš onakvim kakav jeste. Jedna od studentkinja, sjajno je primetila da se i prihvatanje osoba sa invaliditetom vrši selektivno, pri čemu je kriterijum stepen funkcionalnosti. Dešava se da zajednica lakše prihvata nekog ko je npr. korisnik/ca kolica, a teže osobe sa intelektualnim invaliditetima, što je diskriminatorski. Predavačice su dodale da se često u javnosti srećemo i sa narativom „uprkos invaliditetu nešto zna/može/želi“, koji podrazumeva da je za socijalnu uključenost potrebno da neko nešto doprinosi, bez obzira na sistemske prepreke i nedostatak podrške. Ljudska prava su neprikosnovena i ista za sve – uprkos našim razlikama, pa i razlikama u vrstama invaliditeta.
Druga edukacija sa pedagozima/škinjama prošla je u utisku filma Grejs. Rečenica da dan kad je doživela nesreću nije dan kad je postala osoba sa invaliditetom, već spasila nečiji život – naterala je zaista na razmišljanje. Koliko su zaključci koje donosimo bazirani na jednom, ustaljenom pravcu razmišljanja? Invalidnost nije nesreća i nemogućnost, već različitost i druga perspektiva, upravo to nas je naučio film Grejs i podsetio da svi imamo podjednaku mogućnost da postanemo osobe sa invaliditetom usled starosti i da je diskriminacija starih takođe jedna od poveznica sa ejblizmom.
Uživali smo u ovom ciklusu edukacija u okviru projekta Uhvati film – pusti predrasude“ na ukupno deset radionica. Nijedna popunjena evaluacija učesnika nije bila negativna! To pokazuje su ove edukacije važne i efikasne i naša organizacija će nastojati da ih realizuje i dalje.
Projekat Uhvati film – pusti predrasude: Uhvati film protiv fašizma, militarizma, ejblizma, rodno zasnovanog nasilja, ejdžizma podržavla je Rekonstrukcija ženski fond!
Projekat Uhvati film – pusti predrasude: Uhvati film protiv fašizma, militarizma, ejblizma, rodno zasnovanog nasilja, ejdžizma podržavla je Rekonstrukcija ženski fond!